قبرستان دستگاه برگزاری انتخابات ستاد انتخابات

قبرستان: دستگاه برگزاری انتخابات ستاد انتخابات انتخابات ریاست جمهوری انتخابات 96 حوزه های اجرایی فرماندار قوچان

گت بلاگز اقتصادی ورشکستگی انبوه سازان،ضربات مشکل به اقتصاد کشور تحمیل می کند ، خواب عمیق بازار مسکن چه زمانی خاتمه می یابد؟

در شرایطی که رکود بازار مسکن 4 ساله شده،همچنان این خواب عمیق استمرار دارد،خوابی که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان اقتصادی یکی از دلایل مهم رکود اقتصادی به شم

ورشکستگی انبوه سازان،ضربات مشکل به اقتصاد کشور تحمیل می کند ، خواب عمیق بازار مسکن چه زمانی خاتمه می یابد؟

به گزارش خبرنگار مسکن گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان، نقش مسکن در اقتصاد کشور ایران، بسیار نافذ و تأثیرگذار هست، وابستگی اصناف, مشاغل و فعالیت های متنوع و گسترده مرتبط با ساخت مسکن درکشور، به روشنی صحت این ادعا را اثبات می کند که رکود در بازار مسکن به مثابه انسداد در فعالیت بسیاری از اصناف و مشاغل دیگر است.
بر اساس گزارشات واصله و منتشر شده، از فروردین سال 95 تا آخر بهمن ماه سال مذکور بیش از یک میلیون فقره تسهیلات به این بخش تخصیص داده شده است یافته، ولی متأسفانه این تسهیلات نیز نتوانست در برطرف رکود حاکم بر بازار اشاره شده است مثمر ثمر واقع شود.

عبارات مهم : بازار

حسین منصوریان، محقق و پژوهشگر اقتصادی در گفت و گو با خبرنگار مسکن با اشاره به نقش 35 تا 40 درصدی بازار مسکن در اقتصاد کشور اظها رداشت: علی رغم تصور بخش قابل توجهی از فعالان بازار مسکن، مبنی بر رونق بازار مسکن در نیمه دوم سال 95 (پسا برجام)، ولی این عنوان جنبه واقعی به خود نگرفت و صرفاً در حد یک گمانه زمانی بر روی کاغذ باقی ماند.
وی افزود: اگرچه در بعضی مقاطع، حرکت و رشدی بسیار محدود در این بازار مشاهده شد ولی جهت اقتصادی که زنجیر رکود به شدت دست و پای آن را بسته، این میزان اندک از تحرک، راه به جایی نخواهد برد.
محقق و پژوهشگر اقتصادی عنوان کرد: بر اساس گزارشات موجود، در 11 ماهه سال 95، قریب به یک میلیون فقره تسهیلات به ارزش تقریبی 43 هزار میلیارد تومان به بخش مسکن تخصیص داده شده است پیدا کرد ولی این رکود آن چنان شدید و عمیق است که با این تسهیلات نیز نمی توان آن را برطرف کرد.
وی افزود: رشد منفی 17 درصدی بازار مسکن در 9 ماهه سال 95 به روشنی نشان دهنده هراس فعالان عرصه مسکن، در حوزه مذکور است.
ورشکستگی انبوه سازان،ضربات مشکل به اقتصاد کشور تحمیل می کند
مجید رهگذر، دانش آموخته رشته اقتصاد، در گفت و گو با خبرنگار مسکن ، با اشاره به لزوم حمایت جدی از سرمایه گذاران فعال در بخش انبوه سازی مسکن گفت: رکود بازار مسکن در طول سالیان گذشته، ضربات سهمناک و کاری را به فعالان این حوزه تحمیل کرده و متأسفانه طیفی از فعالان این بخش را ورشکسته ساخته است.
وی افزود: فراتر از ورشکستگی اشاره شده، باید به این توصیه توجه شود که بعضی از انبوه سازان امکان احیای مجدد و بازگشت دوباره به این عرصه را ندارند و عدم امکان فعالیت مجدد این طیف به معنای سوخت شدن سرمایه هایی است که می تواند به عنوان موتور محرکه اقتصاد کشور، نقش سازنده ای را ایفاء کند.
رهگذر عنوان کرد: با همه این اوصاف، همچنان هستند افراد و گروه هایی که در صورت احیای بازار مسکن و برطرف رکود می توانند کمر راست کنند و مجدداً در این حوزه نقش آفرینی نمایند، ولی این بازه زمانی جهت بازگشت دوباره، نامحدود نیست و در صورت عدم تعجیل و اجرای تدابیر سازنده و مؤثرِ فوریت دار، این وقت نیز سوخت خواهد شد که تبعات و پیامدهای آن جهت اقتصادی کشور جبران ناپذیر خواهد بود.
حصول رونق بازار مسکن در سال 96 واقعی است؟
پرویز روزبهانی، کارشناس اقتصاد، در گفت و گو با خبرنگار مسکن ، با اشاره به طرح بعضی گمانه زنی ها مبنی بر حصول رونق بازار مسکن در امسال عنوان کرد: به هر ترتیب نمی توان این واقعیت را از نظر دور داشت که تقریباً تمامی طیف های سیاسی، اقتصادی و کارشناسان و صاحب نظران اقتصادی بر این اصل اتفاق نظر دارند که در صورت عدم تحقق رونق در بخش اشاره شده است امکان برون رفت از رکود چندین ساله اقتصادی سخت و سخت خواهد بود.
وی افزود: با چنین اوصافی، دولت دوازدهم از هر طیف و جناحی، تلاش مورد نیاز را جهت ایجاد رونق بازار مسکن عملیاتی خواهد کرد لیکن کشور ظرفیت ادامه رکود موجود را ندارد.
روزبهانی گفت: یکی دیگر از دلایل مطروحه جهت ایجاد رونق در بازار مسکن به این امر معطوف می شود که به احتمال بسیار زیاد حجم نقدینگی دولت که به واسطه مبادلات نفتی زیاد کردن داشته، بر روی هدفگذاری های اقتصادی متمرکز شود که همین امر می تواند به رونق در بازار اشاره شده است منتهی شود.
وی افزود: عضویت بخش قابل توجهی از مردم در صندوق های بعد انداز مسکن در طول دو سال اخیر نیز از دیگر مؤلفه های نوید بخشی است که حصول رونق در بازار مذبور را، محتمل می نماید.
کارشناس اقتصادی گفت: فارغ از کدها و دلایل اشاره شده است فوق، نمی توان این عنوان را نادیده گرفت که اصلاح سیاست های پولی و بانکی، یکی از اساسی ترین پیش نیازها جهت ایجاد تحول در بازار مسکن خواهد بود، امری که نادیده انگاشتن یا تعلل در آن، مسیر تحقق امر مذکور را سخت، ناهموار و سخت خواهد ساخت.
وی در خاتمه یادآور شد: احتمال می رود در تابستان سال 96، رگه هایی از ظهور و بروز رونق در بازار مسکن احساس شود و به تدریج شاهد رشد معاملات در این عرصه باشیم، موضوعی که تحقق آن، گامی سازنده و مؤثر در ایجاد رونق در بخش ها و ابعاد اقتصادی دیگر کشور محسوب می شود.
انتهای پیام/

واژه های کلیدی: بازار | اقتصاد | اقتصاد | اقتصادی | اقتصادی | بازار مسکن | تسهیلات | رکود مسکن

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog