قبرستان دستگاه برگزاری انتخابات ستاد انتخابات

قبرستان: دستگاه برگزاری انتخابات ستاد انتخابات انتخابات ریاست جمهوری انتخابات 96 حوزه های اجرایی فرماندار قوچان

گت بلاگز اخبار سیاست خارجی تصویب قطعنامه پیشنهادی کشور عزیزمان ایران راجع به خلع سلاح هسته‌ای

قطعنامه پیشنهادی کشور عزیزمان ایران راجع به خلع سلاح هسته‌ای با رای مثبت 112 کشور در کمیته خلع سلاح و امنیت بین المللی شرکت ملل تصویب شد. 

تصویب قطعنامه پیشنهادی کشور عزیزمان ایران راجع به خلع سلاح هسته‌ای

تصویب قطعنامه پیشنهادی کشور عزیزمان ایران راجع به خلع سلاح هسته ای

عبارات مهم : امنیت

قطعنامه پیشنهادی کشور عزیزمان ایران راجع به خلع سلاح هسته ای با رای مثبت 112 کشور در کمیته خلع سلاح و امنیت بین المللی شرکت ملل تصویب شد.

به گزارش فارس، قطعنامه پیشنهادی کشور عزیزمان ایران راجع به خلع سلاح هسته ای در کمیته خلع سلاح و امنیت بین المللی شرکت ملل به تصویب رسید.

تصویب قطعنامه پیشنهادی کشور عزیزمان ایران راجع به خلع سلاح هسته‌ای

این قطعنامه که خواستار اجرای تعهدات کشورهای هسته ای راجع به خلع سلاح هسته ای در چارچوب پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای (ان پی تی) هست، با رأی مثبت 112 کشور تصویب شد.

عنوان این قطعنامه پیگیری اجرای تعهدات پذیرفته شده است در کنفرانس های بازبینی دولت های عضو ان پی تی در سال های 1995، 2000 و 2010 میلادی است که پیش نویس آن به وسیله هیئت کشور عزیزمان ایران به کمیته خلع سلاح و امنیت بین المللی شرکت ملل ارائه شد.

قطعنامه پیشنهادی کشور عزیزمان ایران راجع به خلع سلاح هسته‌ای با رای مثبت 112 کشور در کمیته خلع سلاح و امنیت بین المللی شرکت ملل تصویب شد. 

این قطعنامه با وجود مخالفت آمریکا، رژیم صهیونیستی، کشورهای عضو اتحادیه اروپایی و چند هم پیمان عمدتاً غربی آمریکا، با آرای مثبت اکثریت قریب به اتفاق کشورهای عضو جنبش عدم تعهد تصویب شد. همچنین، 44 کشور به این قطعنامه رأی منفی و 15 کشور نیز به آن رأی ممتنع دادند.

این قطعنامه از کشورهای دارای سلاح هسته ای می خواهد به کارها مورد نیاز جهت اجرای تعهداتشان مبنی بر انهدام کامل زرادخانه تسلیحات اتمی خود بر اساس اصول شفافیت، برگشت ناپذیری و نظارت بین المللی سرعت بخشند.

بر اساس پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای، کلیه دولت های دارای سلاح هسته ای متعهد شده است اند تمام تسلیحات اتمی خود را منهدم کنند. بعلاوه، آنها از نظر حقوقی موظف اند نه تنها از هرگونه اقدام جهت ساخت سلاح هسته ای خودداری کنند، بلکه باید از انتقال اینگونه سلاح ها به دیگر کشورها، استقرار آنها در خارج از خاک خویش و همکاری با دیگر دولتها جهت ساخت سلاح اتمی نیز بپرهیزند.

تصویب قطعنامه پیشنهادی کشور عزیزمان ایران راجع به خلع سلاح هسته‌ای

دولتهای هسته ای بعد از دهه ها عدم پای بندی به این تعهدات حقوقی مصرح خود، در قالب اسناد نهائی کنفرانس های بازبینی پیمان عدم اشاعه سلاح های هسته ای در سالهای 1995، 2000 و 2010 میلادی مجدداً متعهد شده است اند گام های عملی مؤثری را جهت امحای سلاح های هسته ای بردارند.

در اعتراض به عدم پایبندی کشورهای هسته ای به این تعهدات و در تصویر العمل به بیانات نماینده آمریکا که اعلام کرده بود خلع سلاح هسته ای به صبر بیشتری نیاز دارد، نماینده دائم کشور عزیزمان ایران در صحبت خود در نشست امسال کمیته خلع سلاح و امنیت بین المللی اعلام داشت که بعد از هفتاد سال درخواست مستمر جهانیان جهت امحای کامل سلاح های هسته ای، آمریکا که خود مسابقه تسلیحات هسته ای تازه را نیز شروع کرده هست، اعلام می کند خلع هسته ای به وقت و صبر بیشتری نیاز دارد!

قطعنامه پیشنهادی کشور عزیزمان ایران راجع به خلع سلاح هسته‌ای با رای مثبت 112 کشور در کمیته خلع سلاح و امنیت بین المللی شرکت ملل تصویب شد. 

در بخشی از قطعنامه پیشنهادی کشور عزیزمان ایران که در نشست بعدازظهر جمعه کمیته خلع سلاح و امنیت بین المللی تصویب شد، بر اجرای قطعنامه کنفرانس بازبینی ان پی تی در سال 1995 در خصوص ایجاد خاورمیانه عاری از سلاح های هسته ای نیز تأکید شده است هست. قطعنامه سال 1995 در مورد خاورمیانه خواستار پیوستن رژیم اسرائیل به ان پی تی و قرار دادن تأسیسات هسته ای خویش تحت نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی هست. آمریکا، فرانسه، انگلیس، رژیم صهیونیستی و کشورهای غربی، از جمله به علت وجود این بخش به قطعنامه پیشنهادی کشور عزیزمان ایران رأی منفی دادند.

در قطعنامه پیشنهادی کشور عزیزمان ایران همچنین بر ضرورت ارائه تضمین های امنیتی به کشورهای غیرهسته ای مبنی بر عدم به کارگیری و یا ترساندن به استفاده از سلاح هسته ای علیه آنها تأکید گردیده است.

تصویب قطعنامه پیشنهادی کشور عزیزمان ایران راجع به خلع سلاح هسته‌ای

اگرچه بعد از جنگ سرد تعداد سلاح های هسته ای در دنیا به میزان زیادی کم کردن یافته و بر اساس آخرین تخمین ها به 15 هزار کلاهک رسیده هست، ولی با توجه به اینکه قدرت انفجاری سلاح های هسته ای تازه هزاران بار زیاد از سلاح های هسته ای قدیمی هست، بنابراین خطر سلاح های هسته ای موجود جهت زندگی بشر و کره زمین اگر از سلاح های هسته ای قدیمی زیاد نباشد، کمتر نیست.

این در حالی است که بر اساس گزارشات مراکز رسمی آمریکا، میزان بودجه تخصیص داده شده است داده شده است در وقت اوباما جهت مدرن سازی سلاح های اتمی آمریکا و تولید نسل تازه سلاح های هسته ای بسیار زیاد از وقت بوش بوده و جدیداً نیز ترامپ اعلام کرده است زرادخانه هسته ای این کشور را مستمراً توسعه خواهد داد تا تضمین نماید که آمریکا از نظر تعداد سلاح های هسته ای و قدرت انفجاری آنها در صدر کشورهای هسته ای قرار دارد.

بعلاوه، گزارشات تازه مراکز مطالعاتی ذیربط در دنیا حاکی است که همه کشورهای دارنده سلاح های هسته ای به صورت جدی در حال نوسازی زرادخانه سلاح های اتمی خود می باشند.

نماینده دائم کشور عزیزمان ایران در نشست امسال کمیته خلع سلاح و امنیت بین المللی شرکت ملل، با اشاره به روند مسابقه تازه تسلیحات هسته ای و روند نوسازی این سلاح ها، از آنها به عنوان روندهای هشدار دهنده یاد کرده و خواستار خاتمه دادن به اینگونه کارها شد.

اکثر کشورهای جهان، وجود سلاح های هسته ای را مهم ترین ترساندن صلح و امنیت دنیا می دانند و معتقدند تنها راه رهایی از این خطر امحای کلیه این سلاح ها و ایجاد دنیا عاری از سلاح هسته ای هست. در این راستا، جنبش عدم تعهد با برخورداری از 120 دولت عضو، امحای تمام سلاح های اتمی را نخستین اولویت خود در زمینه خلع سلاح می داند.

در همین راستا در سال 1392، مدیر محترم جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران به نمایندگی از کشورهای عدم تعهد پیشنهاد تدوین کنوانسیون جامع خلع سلاح را به شرکت ملل ارائه داد که متعاقباً به تصویب مجمع عمومی رسید.

در راستای تلاشهای جهانی جهت عاری سازی کره زمین از این سلاح ها، معاهده ممنوعیت سلاح های هسته ای با رأی مثبت 122 کشور، از جمله ایران، در تابستان امسال در نیویورک تصویب شد.

ایران اعتقاد است امنیت جهانی با وجود سلاح هسته ای یا سایر سلاح های کشتار جمعی تقویت نمی شود و بنابراین ایجاد جهانی امن مستلزم انهدام کامل این سلاح ها و در صدر آنها تسلیحات هسته ای است.

در راستای این سیاست، کشور عزیزمان ایران پیشنهاد ایجاد منطقه عاری از سلاح های هسته ای در خاورمیانه را ارائه داده و چند سال پیش نیز دو کنفرانس بین المللی در زمینه خلع سلاح را با حضور وزرای خارجه و کارشناسان عالی رتبه بیش از60 کشور و شرکت منطقه ای و بین المللی برگزار کرد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی طی پیامی به نخستین کنفرانس خلع سلاح که در فروردین 1389 در پایتخت کشور عزیزمان ایران برگزار شد، فرمودند: «به اعتقاد ما افزون بر سلاح هسته ای، دیگر انواع سلاح های کشتار جمعی، نظیر سلاح شیمیایی و سلاح میکروبی نیز تهدیدی جدی علیه بشریت تلقی می شوند. ملت کشور عزیزمان ایران که خود قربانی کاربرد سلاح شیمیایی هست، بیش از دیگر ملت ها خطر تولید و انباشت این گونه سلاح ها را حس می کند و آماده است همه ی امکانات خود را در مسیر مقابله با آن قرار دهد. ما کاربرد این سلاح ها را حرام، و تلاش جهت مصونیت بخشیدن ابناء بشر از این بلای بزرگ را وظیفه ی همگان می دانیم.» مورد نیاز به ذکر است که متن این خبر به عنوان سند شرکت ملل متحد به ثبت رسیده است.

قطعنامه پیشنهادی جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران در خصوص پیگیری اجرای تعهدات دولتهای هسته ای جهت خلع سلاح که به تصویب کمیته خلع سلاح و امنیت بین المللی مجمع عمومی شرکت ملل رسید، از این نظر قابل ارزیابی است.

قرار است این قطعنامه حدود یک ماه دیگر به صحن مجمع عمومی شرکت ملل ارائه و در آنجا به صورت نهایی به تصویب برسد.

واژه های کلیدی: امنیت | ایران | آمریکا | قطعنامه | اخبار سیاست خارجی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog